داستان هايی که خوانده شد

naghd.gifتلويزيون خصوصي نوشته ی احسان آرمان star.gif
...نه آقاي آرمان! من نيز وقتی داغ می شم که مطلبی بنويسم، سريع می نويسمش و وقتی تمام شد به سرعت بازنويسيش می کنم و مي انديشم که بهترين اثر سال رو نوشته ام. اما چند ماه بعد اگر بدوباره مرورش كنم تازه اشکالات کارم دستم مي‌آيد. برای همين سعی می کنم هيچ مطلبی رو بلا فاصله و بدون نظر ديگران در سطح وسيع (!) رو نکنم تا مايه ی آبرو ريزی نشود :)

naghd.gifخاطره نوشته ی سيد امين موسوی (الف. اوتانه) star.gifstar.gif
خدا نيامرزد اين وبلاگ فارسي را که هر چه خير و برکت براي شعر و شاعري داشت و استعدادهاي نهفته و نپخته را رو کرد(!)، تيشه به ريشه ي داستان و داستان کوتاه مي زند و هر چه مي آييم قلمه بزنيم اين نهال را، باز -نمک بر زخم که نه- ساتور بر همان ريشه ي نحيف مي زند! چرا؟ براي اينكه نگارنده ي اين ستور مينيماليسم را هميشه و در همه جا بر نمي تابد! مينيماليسم گرچه منطق بي ربطي ندارد، اما اگر تمام آثار ادبي مينيمال بودند، آيا هيچگاه شاهكارها خلق مي شدند؟ كافي است تصور كنيد آنتوني چخوف بخواهد «نازنين» را به صورت مينيمال بنويسد، يا ويليام فالكنر «يك شاخه گل سرخ براي ايملي» را! مخلص كلام اينكه «خاطره» خط طرح بسيار زيبايي دارد. حتي روي شخصيت دختر مي شود بسيار مانور داد. مي توان حتي داستان را با «من راوي مفعولي» نوشت. به نظر مي آيد نويسنده با توجه به بي حوصلگي خوانندگان وبلاگي يك مينيمال معمول را به داستان كوتاه زيبا ترجيح داده است.

naghd.gifتونل نوشته ی خسرو داستانگو star.gifstar.gif
وقتی در داستان کوتاه بخواهی حرف های بلند بزنی، کار کمی گره می خورد. مثلا بچه ی پنج ساله می فهمد که يک نفر را بخاطر توده ای بودن گرفته اند؟ توده اصلا اسباب بازی است يا خوردنی؟ من خودم از ۵ سالگی دو سه خاطره بيتشر ياد ندارم. واضح ترينش مربوط به اولين دروغی بود که گفتم - و هنوز هم خود را بخاطر آن نبخشيده ام- و مدام در ذهنم تکرار می شود. کلا نوشتن راجع به داستان هايت مشکل است. نمی دانم اين بار گرم امتحان هستم که اينقدر راحت می نويسم يا ...چه؟! کلا داستان به نظم تکه پاره ميايد. نه سيال ذهن است و نه پازليسم. مرد ريشو چه کاره بود؟ چه کسی ترک کرده بود؟ پدر؟ (خسرو بعدا براي من نوشت كه شخصيت داستان كامل مردي است كه 5 سالگي را به ياد مي‌آورد!! در مورد IQي من به اندازه‌ي كافي صحبت كرده ايم!!)

naghd.gifيك داستانك نوشته ی سهيل فرامرزی star.gif
گمان می کنم يک «داستانک» بايد بسيار موجز تر باشد و شوک انتهايش عميق تر و غير قابل پيش بينی. چيزی که به ذهن هيچ کس نرسيده باشد... راستی چرا نمی توان لينک جداگانه ای به هر مطلب شما پيدا کرد؟ می خواستم به اين داستانک لينک دهم....

naghd.gifساعتها و آدم ها! و دشمن درون نوشته ی رويا آراسته

naghd.gif(بي نام) نوشته ی هاله star.gif
اگر نوشته های قبلی حقير را مطالعه کرده باشيد، متوجه شده ايد که با عاميانه نوشتن از زاويه ديد دانای کل موافق نيستم. اصولا خواندن متن شما برای خواننده کمی مشکل است. به هر جهت عاميانه نوشتن - در من راوی (اول شخص)- نيز خطر عدم فهم خواننده را در پی خواهد داشت. داستان خط طرح ساده و روشنی داشت. شايد بهترين صحبت راجع به این داستان همان «پشه کش برقی که پشه ها با ديدن نور آبی آن به طرفش کشيده می شدن و با بر خوردن به ميله های داغش می سوختند» باشد.

naghd.gifداستان هایی خواندنی نوشته ی مهدی شيخ پور

naghd.gifآوازهای اشتباهی نوشته ی امیر پژم star.gifstar.gifstar.gif

naghd.gif(بي نام) نوشته ی نانسي star.gif

naghd.gifشيشه نوشابه نوشته ی جهانبخش داوراني star.gifstar.gif

naghd.gifبا چراغ خاموش هم دوستت دارم star.gifstar.gif و
بگذار برای تو بميرم! star.gifstar.gifstar.gif و
فرهاد 2003 star.gifstar.gif نوشته ی مژگان بانو
در این کسادی داستان کوتاه بلند(!) خواندن نوشته های بانویم - که جرات زیاد دارد یا زیاد نویسی - غنیمتی است. در مورد «بگذار برای تو بمیرم» که بهترین داستانی است که این ماه خوانده ام باید بگویم که اگر از بعضی ضعف ها و شعارگویی ها پیراسته شود، می تواند اثری به یاد ماندنی شود. مسیر داستان نیز تک خطی و مستقیم است. حتی فلاش فوروارد (معادل فارسیش را چی گفتی نیما جان؟ یادم رفته) استفاده شده در آن مسیر را ثابت نگه داشته است! برای خلق یک داستان کوتاه بزرگ، یک بازنویسی کلی قیمت گزافی نیست.
تاوان نوشته مژگان بانو star.gif
در مورد تاوان بسیار نوشته بودم اما ظاهرا در نسخه نهایی سهوا حذف شده است. لب کلام آنکه تاوان از آن سری داستان هایی است که می گوید عشق را می شود با پول خرید. دقیقا حرفی که فیلم لیلا می گفت. و من کلا با این سخن، و دیدگاهی که زن را در حد یک ماشین جوجه کشی می شمارد(!) میانه ی خوبی ندارم.

naghd.gifسگ نجس نوشته ی عليرضا دزفوليان star.gifstar.gif

/ 28 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ساده دل

سلام . من ميخواستم سلامي عرض کنم همراه با تبريک .شاد باشيد ...

gentelman

دکتر من از ياد بردی به کل ولی من دوست دارم راست ميگم به خدا

ali

سلام خوبی به وبلاگ ما هم سر بزن دارم می رما ...........

محبت

ماشالا هم تو داستان نويسي ماهري هم تو بداهه سرايي ... چه جفت جالبي !!! .... من كه وقتي شنيدم مردم از خوشحالي .......

به مگه نميشناسي؟!

آقا می گم شانس ما رو می بينی؟! همه جلو اسمشون ستاره خورده جز مال من!!!‌ديدنی ها!

faryad

و باز هم سلام .ممنون که به وب من آمديد . ولی در مورد عشق ؛ هر کدام از ما به دنبال تجربه آن هستیم ولی مگه می شه يک چيزی رو بارها و بارها گفت اما به معنی آن توجه نداشت؟ خوب شما عشق رو چی تعريف می کنيد ... با توجه به دیدی که دارید؟ .. پايدار باشيد...

nazbanoo

خبری ارت نيست دوست عزيزم

kalamaat

‏دموکراسی یعنی چه ؟ ‏لطفا ما را از نقطه نظراتون آگاه کنید. ‏با تشکر

darya

سلام... از آشنايی با وبلاگتون خيلی خوشحالم... اينجا همون جايی که خيلی وقته دنبالش می گردم... پايدار باشيد

کچل خان

آقا شما خيلی با کلاس فکر ميکنی.کلاس بزار بيام.